Pilates Faydaları
Pilates Faydaları

Pilates Faydaları

 

Fizyoterapi temelinde bir rehabilitasyon hizmeti olan, kemik güçlendirici pilates asrın sporu olarak adlandırılabilir. Sağlığa birçok yarar sağlamasının yanında aynı zamanda vücudun duruşunu da düzenlemesi ile genç kızların gözdesi olmuştur. Üstelik diğer sporlar gibi herhangi bir yarışa ya da rekabete gerek duyulmadan yapılan bir spor dalıdır.

 

Pilates yalnızca beden için yararlı bir spor dalı değildir. Bunun yanında ruhsal sağlık açısından da bir çok artısı bulunmakta ve meditasyon olarak da uygulanmaktadır. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan pilates hakkında en genel olan yanlışı düzeltmek istiyoruz. İnsanların aklında sadece büyük bir topla özdeşleştirilen pilates, aslında çok daha geniş bir yelpazede hareketleri içerisinde barındırmaktadır.

 

Bizler bu yazımızda her hareketi ayrıntılı bir şekilde, sözlü olarak elbette anlatamayız. Eğer bir spor salonunda yapacaksanız uzman eşliğinde elbette doğru hareketleri yapacaksınızdır. Ancak evde kendi başınıza yapacaksınız mutlaka internette bununla ilgili videolardan yardım almanızı öneririz.

 

Öncelikle şu konuyu kesin bir dille belirtmeliyiz ki; pilates denince farklı boyutlardan oluşan toplar, farklı yapı ve esneklikte olan lastikler, ağırlık aletleri gibi daha birçok şey konumuz içine dahil olmaktadır. Söz konusu topların hem büyüklüğü hem basıncı kişinin kilosuna göre değişmektedir. Benzer şekilde egzersizlere yardımcı olan lastiklerin esnekliği de hangi bölgede ve hangi aşamada kullanılacağına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle pilatesi sadece o kocaman toplarsan ibaret sanmak çok büyük bir yanılgıdır.

 

Beden kaslarını çalıştırırken, sakin hareketleri sayesinde aynı zamanda vücudunuzun dinlenmesini ve ruhunuzun arınmasını sağlayan bir spor türüdür. Hiçbir şekilde kilo sorunu olmayanlar da bu uygulamayı yapabilirler. Eğer boyun düzleşmesi veya postür duruşu sorunu gibi problemleriniz varsa da yapabilirsiniz. Bu hareketler düzenli olarak yapıldığında bel, boyun ve sırt ağrılarınızın kayda değer oranda azalmasını sağlayacaktır.

 

Halk arasında hamile pilatesi diye bir kavramı da muhakkak duymuşsunuzdur Gebelik döneminde yapılan bu hareketler daha az kilo almanızı sağlarken, pelvik kaslarının çalışması sayesinde doğumun çok daha kolay gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ancak bunu kesinlikle tek başınıza yapmamanızı, mutlaka bir uzman eşliğinde gerçekleştirmenizi öneririz.

 

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

 

 • Pilates kişinin vücudunu tanıyarak ona daha da hakim olmasını sağlayan bir spor dalıdır.
 • Kemiklerin güçlendirilmesi ve daha yavaş yaşlanması konusunda bir fizik tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir.
 • Vücutta oluşan kas ve kemik ağrılarında yapılması önerilir, çünkü onarıcı bir etki gösterdiği bilinir.
 • Vücudun esnemesini ve açılmasını sağlayarak dinç kalmasına yardımcı olur.
 • Vücudun daha dik görünmesine ve kamburluk gibi kötü duruşların sergilenmesine engel olur.
 • Daha rahat ve doğru şekilde nefes alıp vermenizden, daha sağlıklı yaşamanıza kadar birçok alanda etki gösterir.
 • Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan günlük hareket düzeyini gerçekleştirdiğinden koruyucu bir özelliğe sahiptir.
 • Hamilelik dönemlerinde bir uzman eşliğinde yapılması halinde doğumun rahat geçmesini sağlayacaktır ama bu durumlarda kişinin mutlaka bir uzman desteği alması gereklidir.
 • Vücudun kısa süre içerisinde şekillenmesini sağlar.
 • Boyun, bel ve sırt ağrılarını azaltır.
 • Kasların uzamasına yardımcı olduğundan vücudun daha ince ve uzun görünmesini sağlar.
 • Gebelik döneminde yapılırsa doğumun daha kolay ve sancısız olmasına yardımcı olur.
 • Düzenli yapıldığında kişinin kendini daha zinde ve mutlu hissetmesini sağlar.
 • Kemik ve kas gibi dinamik dokuların gelişimine fayda sağladığından kemik yoğunluğunu artırdığı tespit edilmiştir.
 • Sadece vücudu şekillendirmek ve estetik amacıyla yapıldığı gibi kilo vermek isteyenlerin de ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Diyete eşlik eden pilates yağ yakımını hızlandırmaktadır.
 • Karın, kalça ve bacak kaslarının güçlenmesini sağlar. Ancak bu güçlenmeyi görebilmek için her hareket, kasları sıkarak yapmak gerekir. Örneğin öne doğru eğilme hareketi yapıyorsanız, bu noktada karın kaslarınızı sıkmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Vücudun esnekliğini artırdığı için sakatlanmayı önler.
 • Kalp atışını hızlandırırken, kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Kısaca çok güzel bir kardiyo egzersizidir.

 

 

muğla fethiye pilates salonu,muğla fethiye pilates eğitmeni,muğla fethiye pilates özel ders,muğla fethiye reformer pilates,muğla fethiye evde pilates dersi,muğla fethiye pilates dersi,muğla fethiye pilates eğitimi,muğla fethiye pilates hocası,muğla fethiye pilates dersi fiyatları,muğla fethiye pilatesin faydaları,muğla fethiye online pilates dersi,muğla fethiye online pilates eğitimi,muğla fethiye online pilates eğitmeni,muğla fethiye klinik pilates,muğla fethiye tavsiye edilen pilates salonu,muğla fethiye en iyi pilates salonu,fethiye pilates salonu,fethiye pilates eğitmeni,fethiye pilates özel ders,fethiye reformer pilates,fethiye evde pilates dersi,fethiye pilates dersi,fethiye pilates eğitimi,fethiye pilates hocası,fethiye pilates dersi fiyatları,fethiye pilatesin faydaları,fethiye online pilates dersi,fethiye online pilates eğitimi,fethiye online pilates eğitmeni,fethiye klinik pilates,fethiye tavsiye edilen pilates salonu,fethiye en iyi pilates salonu,

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014